Fenntarthatósági átmenet ellenszéllel és hátszéllel – Kőrösi Csaba az ISDRS 31. konferenciáján a Corvinus Egyetemen
Kőrösi Csaba Fenntarthatósági átmenet ellenszéllel és hátszéllel címmel előadást tartott az International Sustainable Development Research Society (ISDRS) 31. konferenciáján a Budapesti Corvinus Egyetemen.
A Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója előadásában azt járta körül, hogy milyen tényezők gátolják és segítik a fenntarthatósági törekvések megvalósítását. Önmagában már az is kihívást jelent, hogy az SDG (Sustainable Development Goals) keretében megfogalmazott 17 célkitűzés megvalósulását mérjük, mivel nem áll rendelkezésre egységes módszertan. A fenntarthatósági célok megvalósítását nehezíti az összefogást akadályozó geopolitikai rivalizálás; a világban jelenleg zajló 52 háború, amelyben 92 ország érdekelt, és amelyek miatt a védelmi költségvetések majdnem háromszor olyan gyorsan emelkedn, mint a GDP; továbbá nehezen halad a nemzetközi SDG-célok nemzeti implementálása is.
A fenntarthatósági átmenetet segíti, hogy a szélsőséges időjárás okozta katasztrófák miatt az emberiség kezdi egyre komolyabban venni a klímaváltozást. Új technológiai lehetőségek is segítenek, mint például a mesterséges intelligencia, a kvantumszámítógépek vagy a fúziós energiatermelés, és biztató az is, hogy tavaly már majdnem kétszer annyi befektetés irányult a megújuló energiatermelésbe, mint a fosszilis energiahordozókba – bár ez még mindig csak azt tudja kompenzálni, amennyivel nőtt a világ energiaéhsége, azaz energia-felhasználásunk 80%-a jelenleg is fosszilis alapú, éppen úgy, mint tíz éve.
A konferenciáról részletes tudósítás olvasható a Corvinus Egyetem honlapján.