Klímaelőadások

Fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása – Áder János előadása Siófokon

Az indokolatlan fogyasztás környezeti veszélyeire és a hulladékok újrahasznosításának fontosságára hívta fel a figyelmet Áder János a fenntarthatósági témahét kiemelt szakmai rendezvényén a Siófoki Szakképzési Centrum diákjainak tartott előadásában. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt a használt elemek és mobiltelefonok begyűjtésére indított iskolai versenyről is. A verseny részleteiről fenntarthatósági témahét oldalán találhatóak információk.

Mindenben mértéket kell tartani, kerülni kell a pazarlást – Áder János a Károli Szabadegyetemen

Nemcsak élelmiszert és ruhákat dobunk el, hanem barátságokat is, végül magát a bolygót – mondta Áder János a Károli Gáspár Református Egyetem tavaszi rendezvénysorozatának nyitónapján Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban A teremtett világ védelmében című előadásában. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány elnöke szerint létezik szellemi környezetszennyezés is, például a hamis ideológiák, szélsőségek, amik ellen védekezni kell, például analóg irodalom olvasásával, a teljesítmény elismerésével, a közösségi terek be- és kitöltésével.

A felesleges vizet meg kell tartani az országban – Áder János Kaposváron

Magyarországon a korábbi, a felesleges víz kivezetését előnyben részesítő vízügyi szemlélet helyett mára a víz megtartása került előtérbe – mondta Áder János Kaposváron, a víz világnapján rendezett, A mi kék világunk című konferencián, óvodapedagógusoknak tartott előadásában. A Tiszához tervezett kilenc szükségtározóból hat már megépült, és a körülbelül egymilliós népességű Duna-Tisza közi homokhátság vízpótlása várhatóan 2030-ra befejeződik. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány elnöke megemlítette, hogy a víz megtartásának lehetséges módja az is, ha a korábban vizenyős, de mára művelés alá vont területeket visszaadjuk a természetnek, ami azonban sok érdeket sérthet. Az újra elárasztott területeken ugyanakkor a víz elszivárogna a talajba, csökkentené az aszályt, a párolgás mikroklímát alakítana ki, ami segítené a gazdálkodókat a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.

A Föld ellesz nélkülünk is – Áder János előadása Tatabányán, az Árpád Szabadegyetemen

Mai életvitelünk és fogyasztásunk hosszú távú fenntartásához a Föld bolygón található erőforrások csaknem kétszeresére lenne szükség – mondta Áder János Tatabányán, az Árpád Gimnáziumban, az Árpád Szabadegyetemen tartott előadásában. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: azért járja az országot, és azért beszél kisebb-nagyobb közösségek előtt a környezetvédelmi problémákról, mert „mindannyian azt szeretnénk”, hogy a Kárpát-medence és Magyarország azt az arcát mutassa, „amit ma ismerünk”.

Klímaváltozás, levegő, egészség – előadás a Budapesti Tüdőgyógyászati Napok keretében

Áder János először tartott előadást a klímaváltozás egészségügyi, azon belül légzőszervi összefüggéseit érintő témában. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a környezeti szennyezések, az urbanizáció okozta levegőszennyezés miatt kialakuló betegségek megelőzésének fontosságára hívta fel a figyelmet. „A mi egészségünk döntően a környezetünk egészségétől függ, környezetünk egészsége pedig alapvetően tőlünk függ” – mondta Áder János, aki a légszennyezést „láthatatlan gyilkosnak” nevezve arról is beszélt, hogy a WHO adatai szerint tíz emberből kilenc olyan településen él, ahol valamilyen mértékben szennyezett a levegő.

A következő évtizedek kulcsa az alkalmazkodás – Áder János a Szent Angéla Gimnáziumban

A környezet romlásának folyamata már nem visszafordítható, ezért a következő évtizedek kulcsa az alkalmazkodás lesz – mondta Áder János a budapesti Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium tanulóinak A „dobd el” kultúrától a fenntartható fejlődésig címmel tartott előadásán. Másfajta fákat vagy szőlőt kell telepíteni, szárazságtűrő gabonákat kell nemesíteni – mindez akár 20 évig is tarthat, ezért versenyt futunk az idővel. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány elnöke prezentációjában adatokat ismertetett az élelmiszerek, a textilanyagok, az elektronikai termékek, illetve a műanyagok pazarlásáról. Áder János kérdésekre válaszolva beszélt arról is, hogy miért nem érdemes klímakonferenciákat rendezni, milyen lesz az új italcsomagolás-visszaváltási rendszer, és milyen személyes motivációk indították el klímavédelmi tevékenységét.

Óriási üzlet lehet a Pusztaföldváron talált lítiumkincs – Áder János Békéscsabán

A Békés vármegyei Pusztaföldváron az olajkitermelés során a földből érkező víznek magas a lítiumtartalma. Ha a kitermelésére találnak olyan nagyüzemi technológiát, amelynek használata mellett garantálhatók a környezetvédelmi szempontok, akkor ez biztosan óriási üzlet lesz. „Azzal legalább részben biztosítható lenne az akkumulátorgyárak lítiumigénye, és akkor nem lennénk kiszolgáltatva másoknak” – mondta a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégiumban tartott előadásán pénteken Békéscsabán. Áder János előadásában beszélt arról, hogy az 1995 óta tartott COP-konferenciákon tett fogadkozások és vállalások ellenére folyamatosan nő a légköri szén-dioxid mennyisége, szót ejtett a GMO gabona esetleges engedélyezéséről, a műanyag-szennyezésről, magyar vállalkozások által kifejlesztett környezetbarát technológiákról és számos más témáról is. A videót a Csaba TV készítette.

Javítani kell az informatikai ágazat energiahatékonyságát – Áder János Budapesten

Az energiahatékonyság javítása mellett szükséges az ágazat vízfelhasználásának csökkentése és az újrahasznosítás mértékének növelése is – mondta Áder János Budapesten, a Magyar Zene Házában rendezett Business-IT konferencián a Digitalizáció a fenntartható fejlődés szolgálatában címmel megtartott előadásában. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint vannak lehetőségek az ágazat fenntartható működésének növekedésére, például 2021-ben az e-hulladék mennyisége 57 millió tonna volt a Földön, ami nagyobb, mint a Kínai Nagy Fal össztömege, és ennek csupán 17 százalékát hasznosítják újra.

Áder János és Gelencsér András rektor klímáról és a jövőről – Veszprém, Pannon Egyetem

Áder János Fenntartható fejlődés – Hol tartunk, mit tehetünk? címmel tartott előadást Veszprémben, a Green up – Fókuszban a fenntarthatóság nyitóeseményén. A Pannon Egyetem fenntarthatósági hónapjának megnyitójának elején Gelencsér András rektor Fenntartható fejlődés: a valóság nem ellenség című köszöntő előadását is meghallgatták a rendezvényen résztvevő középiskolások, egyetemisták és valamennyi érdeklődő.

A fenntarthatóság a fiatalok jövőjéről szól – Áder János előadása Kecskeméten

A jelenlegi „dobd el és vásárolj másikat” logikára épülő lineáris gazdasági modell fenntarthatatlan – mondta a Kék Bolygó Alapítvány elnöke a kecskeméti Neumann János Egyetemen tartott előadásában. Ezért meg kell teremteni a körforgásos gazdaság feltételeit, egyebek mellett a hulladékok visszagyűjtésével és újrahasznosításával. Fontos az is, hogy az új beruházásoknál a gazdasági haszon mellett azok környezeti hatásaira is tekintettel legyünk, azokat a többi tényezőhöz hasonlóan „beárazzuk”. Sok fiatal keresett és talált megoldásokat egy-egy fontos klímavédelmi részterület problémájára. A közelmúltban megrendezett Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is arról szólt, hogy a legkülönbözőbb kérdésekben – a talajmegóvásban, a vízbázisok megőrzésében, a szennyvíz- és hulladékkezelésben – remek magyar ötletek, találmányok születtek az elmúlt időszakban. Áder János előadása előtt Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere és dr. habil. Fülöp Tamás, Neumann János Egyetem rektora mondott köszöntő beszédet.