PET-mentes iskolaprogram

Szeretnénk tenni azért, hogy a középiskolai diákok tudatosabban bánjanak a vízzel és megértsék, milyen hatással vannak környezetünkre a tonnaszámra kidobott műanyag palackok.

2023-as pályázatunk: Szerezz egy vízautomatát a sulidnak!

Az iskolai vízautomaták telepítéséért indult „Töltsd újra!” pályázat résztvevői a jövő zöld iskolájáról készített videójukat osztották meg velünk 2023. október 15-ig. A műveket egy influencerekből és a Kék Bolygó Alapítvány munkatársaiból álló zsűri bírálta el. A legjobb 15 nevezést beküldő csapat iskolájába szállítja a vízautomatákat a Kék Bolygó Alapítvány.

A Töltsd újra! program több éves hagyományra tekint vissza. A PET-mentes iskolaprogram egyik szívügye az Alapítványnak, a fiataloknak szóló edukációt gondoljuk a jövő zálogának. 2023-ban ismert magyar influencerekkel együtt kutattuk fel azt a 15 középiskolát, ahova vízautomatát telepítünk.

Mit kellett tenni a pályázóknak?

• Készíteni egy videót arról, miként képzelik el a jövő zöld iskoláját! Hogy néz ki, milyen eszközök vannak benne, hogy élnek ott a mindennapokban a tanárok és a diákok klímatudatosan.
  • A pályázók a videó készítésében teljesen szabad kezet kaptak: kitalálhatták a témát, a digitális megoldásokat és a zenét is.
  • A kész videókat feltöltötték a saját felületükre (Google Drive, WeTransfer, stb), majd megosztották velünk, a saját és az iskolák adataival együtt. A videók zártak, csak az alkotók beleegyezése után használjuk őket nyilvánosan.

A Töltsd újra! programban résztvevő influencerek, akik értékelték a pályamunkákat:

Nagy Bogi

Lujza Edina

Sápi Vivien

Rimóczi Zsófi

Tanulom magam “Attis”

Abosi Barni

Körforrás

Verebélyi Vivi & Norbi

A határidő lejártáig 35 iskolából 42 pályázat érkezett.

Gratulálunk minden jelentkezőnek! A zsűri döntése alapján sikeres pályázattal vízautomatát nyertek az alábbi iskolák:

• Pécsi Kodály Zoltán Kollégium
  • ZSzC Báthory István Technikum, Zalaegerszeg
  • Sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium
  • Kaposvári Klebelsberg Középiskolai Kollégium
  • Szentendrei Református Gimnázium
  • Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium
  • Budapest VIII. Kerületi Vörösmarty Mihály Gimnázium
  • Kisfaludy Sándor Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola, Sümeg
  • Dobos C. József Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola, Budapest
  • Verseghy Ferenc Gimnázium, Szolnok
  • Budapest I. Kerületi Kosztolányi Dezső Gimnázium
  • Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
  • Győri Szc Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
  • Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Eger
  • Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium

A zsűri döntött egy különdíjas pályázatról is: a szombathelyi Gothard Jenő Általános Iskolába szintén küldünk vízautomatát.

A PET-palack útja

Mi történik a használt PET-palackkal, és mit tehetünk mi?

A PET-mentes iskolaprogram 2021-es pályázatáról

Azért hoztuk létre 2021-ben a PET-mentes iskolaprogramot, hogy segítsen egy környezet- és egészségtudatosabb vízfogyasztási gyakorlatot bevezetni, hogy az iskolákban a napi rutin részévé váljon a hálózatra csatlakoztatott vízadagoló automaták és kulacsok használata.

A 2020/2021-es tanévben, ha egy iskolás minden tanítási nap csak egyszer megtöltötte a fél literes kulacsát, egy kádas fürdéshez szükséges (88,5 liter) ásványvizet takarított meg.

A 2021-es pályázat nyertesei

Leőwey Klára Gimnázium

Zalaegerszegi SZC Munkácsy Mihály Technikum

Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium

Teleki Blanka Gimnázium

Vetési Albert Gimnázium

Don Bosco Iskola

Kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium

Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium

Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum

Szent Orsolya Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium, Sopron

Kaposvári SZC Széchenyi István Technikum és Szakképző Iskola

Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola

Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Szemléletformálás, oktatás, tudatosítás” című, KEHOP-3.1.5-21-2021-00003 sz. projekt

„Szemléletformálás, oktatás, tudatosítás” címmel országos szemléletformáló kampányt indít a Zöld Út Konzorcium. Ennek során nem csupán a lakosság, de a hazai gazdasági élet szereplői is számos új ismeretre tehetnek szert a hulladékgazdálkodással, hulladékképződés-csökkentési lehetőségekkel, a körforgásos gazdaság alapelveivel és a fenntarthatósággal kapcsolatban. A KEHOP-3.1.5-21-2021-00003 sz. projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, az elnyert vissza nem térítendő támogatás összege 999,98 millió forint. A 15 tagból álló konzorcium vezetését a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. látja el, a Konzorcium tagjai: A Városi Nyilvánosságért Alapítvány, Future of Debrecen Egyesület, Hierotheosz Egyesület, Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány, Mecsek Polgári Egyesület, Naphimnusz Teremtésvédelmi Közhasznú Egyesület, Nyírségi Családok Egymásért Egyesület, Reaktor Alapítvány, Tiszta Sajóért Alapítvány, Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, Youth Business Group Egyesület, Zöld generációkért Alapítvány, Zöld Követ Egyesület, Zöldövezet Társulás Környezetvédelmi Egyesület.

Támogatás mértéke: 100%

Projekt befejezésének dátuma: 2023. november 30