A természet erőit nem legyőznünk kell, hanem hasznosan élnünk velük – Kőrösi Csaba interjút adott a Greendexnek
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatójával Kínában tett látogatása kapcsán a Dujiangyanban lévő 2300 éves vízmű ma is működő rendszeréről beszélgetett a Greendex újságírója.
Kőrösi Csaba szerint az ipari forradalmat követően sok időre volt szükségünk ahhoz, hogy megértsük: nem függetleníthetjük magunkat a természettől, s nem is uralhatjuk teljes egészében. Ezt a józan gondolkodást helyesen és hatékonyan alkalmazták a Dujiangyanban működő vízmű megépítésekor. A Min folyó található vízmű építésekor a természet erejére hagyatkozva két egymással szemben álló problémát oldott meg az akkori Shu-királyság kiemelkedő vízgazdálkodási szakértője, Li Bin. A vízmű egyszerre adott védelmet a Tibeti-tóról esőzések idején meginduló nagy mennyiségű víz okozta áradások ellen, illetve biztosította a néhány tucat kilométerre fekvő Szecsuani-síkság gyakran aszály sújtotta termőföldjének öntözéséhez szükséges vizet. A vízművet napjainkban 668.700 hektár termőföld öntözésére használják.
Kőrösi Csabát a Digital Earth nemzetközi szervezet 14. szimpóziumának elnöklésére kértek fel Chongqingban. Mára tisztán látszik, hogy a 2015-ös párizsi megállapodást követő folyamat korántsem halad olyan gyorsan és sikeresen, mint amire szükség lett volna a megállapodás teljesítéséhez. A Digital Earth és néhány más hasonló szervezet arra keresi a választ, hogy a műholdas technológiákkal, távérzékeléssel és az ilyen módon szerzett adatok feldolgozásával hogyan lehet segíteni olyan döntések előkészítését, melynek eredményeként a fenntarthatósági fordulat gyorsabban bekövetkezhet.
Forrás: Greendex