Áder János podcastja

Kék Bolygó: Környezetről, vízről, klímáról. Áder János és vendége beszélget a fenntartható fejlődés, klímaváltozás, vízválság aktuális kérdéseiről.

#123 – A globálisan növekvő népesség teszi nagy kinccsé a vizet

A klímaváltozás 80 százalékát a vízen keresztül érezzük – vallja Szöllősi-Nagy András, aki szerint ez érinti a csapadék mezőket, a vízellátást, valamint a szélsőségek előfordulásának lehetősége is megnő. Utóbbi azt jelenti, hogy egyre gyakoribbak az árvizek és az aszályok. Mindez úgy, hogy a víz mennyisége nem változik. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának egyetemi tanára ezzel együtt nem kongatja a vészharangot, mert úgy véli, van remény. Megvan már az a technológia, amivel tudunk ezen változtatni. Ugyanakkor a víz miatti konfliktusok megszaporodhatnak.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#122 – Magyarok a tisztább Balkánért

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány vezetésével egy szakértői csapat segítette az elmúlt két évben Észak-Macedónia kormányát abban, hogy egy tisztább ország legyen. Ez az első eset, hogy Magyarország adja a projektvezető szervezetet egy körkörös gazdaság területén megvalósítandó Twinning projektbe. Az úgynevezett junior partner az osztrák környezetvédelmi ügynökség volt, de spanyol és észt szakértők is bekapcsolódtak a munkába. A hulladékgazdálkodási program kidolgozása a balkáni állam uniós csatlakozási felkészülésének része. Wégner Krisztina környezetvédelmi szakjogász azt mondja, ha a szkopjei kormány elfogadja a koncepciójukat és a szükséges jogszabályokat, akkor rövid idő alatt látványos eredményeket tudnak elérni. A projektvezető szerint ráadásul nem csak a tagjelölt, de a meglévő uniós államok számára is példaértékű lehet, mivel ilyen még nincs Európában.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#121 – A világhír kapujában: akkumulátor- és mikrochipfejlesztés itthon

Két olyan területen is folynak munkálatok a Bay Zoltán Kutatóintézetben, amely világszinten is térképre teheti Magyarországot az innovációban. A chiphordozó kerámia lapka, azaz a „Chipcer-projekt” előmozdítja Magyarország technológiai fejlettségét, támogatja az ipar technológiaváltását, és hosszabb távon jelentős gazdasági előnyt biztosít. De már ezelőtt, akár idén napvilágra kerülhet egy 13 éve tartó munka gyümölcse: fenntartható akkumulátorfejlesztés, zöld technológiákban érdekelt cégekkel. Vida Ádám fizikus, kutatás-fejlesztési igazgató ezen kívül beszél még a hidrogén felhasználásának jelenéről és lehetséges jövőjéről is.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#120 – Energiatárolás háborús körülmények között is

Ezekben a hetekben a három balti államot segítik leválasztani az orosz áramhálózatról, Ukrajna villamosenergiáját pedig háborús körülmények között is biztosítják. A magyar tulajdonú Navitasoft Zrt. nemcsak Európa 14 országában van jelen, hanem itthon is dolgoznak. Mégpedig azon, hogy energiaközösségek jöjjenek létre. Füzi Ákos vezérigazgató szerint az okosmérők segítségével szinte percre pontosan meg tudják mondani, mikor a legolcsóbb az áram a piacon, azaz például mikor érdemes elindítani a mosógépet, hogy energiát takarítsunk meg. Amíg nincsenek kész az új hálózatok, addig a Navitasoft a meglévők kapacitásait kihasználva tudja hatékonyabbá tenni a fogyasztást.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#119 – Változásra felkészülve – a tokaji borvidék

Az éghajlat változása a bortermelést is érinti. A gyakoribb aszály és a talajvíz csökkenése komoly kihívást jelent. Ifjabb Szepsy István szerint manapság sokkal nagyobb biztonsággal lehet készíteni, ráadásul versenyképes is lett a fehér, száraz bor a tokaji borvidéken. A borász ezt egyértelműen a klímaváltozásnak tudja be. Ezzel együtt a tokaji a szakmában ugyan világhírű, de az általános fogyasztóknál már kevésbé ismert. Ez leginkább a termőterület nagyságának tudható be, ugyanis a borvidék éves termelése New York és agglomerációjának egyhónapnyi borfogyasztásának felel meg. Mit lehet tenni ilyen körülmények között; hogyan reagálnak a bortermelők a változó klímára és fogyasztásra? Európa egyik legjobb borászata díjjal is kitüntetett pincészet vezetője adja meg a válaszokat.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#118 – Mélyreható változások éve lehet 2025

Nem azonos a szovjet – amerikai hidegháborús viszonnyal a mai geopolitikai helyzet. Az ENSZ Közgyűlés korábbi elnöke szerint az Egyesült Államok és Kína között első körben meg kell találni a tudományos együttműködési kereteket. Kőrösi Csaba azt mondja, itt nem a katonai, biztonságpolitikai területekre kell gondolni, hanem az élelmiszerbiztonságra és -termelésre, valamint az újabb vírusok megjelenésének tükrében a humán egészségügyre, illetve életre. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatója nagy kérdésnek és egy technológiai ugrásnak tartja, hogy a változó klíma közepette a jelenleg meglévő területeken a mainál jelentősen nagyobb lakosság számára hogyan lehet kevesebb vízzel előállítani a mostanihoz képest 30-40 százalékkal több élelmiszert. Ez az egészséges lét kérdését érinti.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#117 – Klímaválság – törékeny országok az összeomlás szélén

Az utóbbi 15 évben 25 százalékkal lett gyorsabb a hőmérséklet emelkedése – mondja az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke. Kőrösi Csaba szerint történelmi csúcson a károsanyag kibocsátás, növekszik a károk mértéke. Számos törékeny ország az összeomlás szélére került. Mindeközben a legtöbb fosszilis energiát termelő államokban tanácskoznak több, mint 60 ezren a klímaváltozásról. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány stratégiai igazgatója felhívja a figyelmet arra is, hogy Kína messze több üvegházhatású gázt bocsát ki, mint a teljes Európai Unió, és hamarosan lekörözi az Egyesült Államokat. Mindehhez Áder János hozzáteszi, ideológia és illuziómentesen kellene tárgyalni, nem évente egyszer, hanem folyamatosan, valamint nem több tízezer embernek, hanem a G7-es vagy G20-as országcsoportok vezetőinek, hogy eredményt érjenek el az éghajlatváltozás lassításában.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#116 – A félelemtől a reményig

Ahol a lányok verését a szerelem jelének tartják. Amikor az uzsora a túlélés záloga. Vecsei Miklós miniszterelnöki biztos a reménytelenséggel átszőtt életeket és településeket próbálja megváltoztatni, vagy legalább jóbbá tenni. A sikert nem adják ingyen, apróbb örömök már boldogságot jelentenek. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a Fény utcai piacon működő automataboltjukat, pékségüket és bisztrójukat mutatja be, melyek termékeit a felzárkózó településeken élők termelik. A Rózsadomb mellett kapható lekvár, szörp, a kifli alapanyaga vagy éppen a fine dining ebéd mögött nagyon nehéz emberi sorsok vannak. Vecsei Miklós úgy fogalmaz, ha az ezeket a fogyasztóknak elmondják, hol készültek a magas minőségű termékeik, akkor az többet ér, mint ha azt mondaná, hogy a hátrányos helyzetű romák lakta települések megmenthetők.

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#115 – A Föld szemtanúja: Juhász Árpád

Évszámokhoz lehet kötni, hogy egyes élőlények mikor haltak ki az elmúlt 300 évben – mondja Juhász Árpád. Szakértők szerint a jelenleg zajló hatodik kihalási hullámban a nyolcmillió állatfajból egymillió veszélyeztetett. A 2025-ben 90 éves geológus a világ 200 ezer gleccseréből kétszázat személyesen is felkeresett. Úgy látja, ezek az északi és déli féltekén egyaránt látványos olvadásnak indultak. Grönland nyugati partjainál például többmillió tonna (!) jégszilánk úszik. A népszerű televíziós eddig több, mint százezer fotót készített. A Kék Bolygó Alapítvány által támogatott legújabb albumában, a Gyerekek a nagyvilágban címmel megjelent kötetben is bemutat ebből jó néhányat. 30 országot járt körbe és figyelte meg, miként hat a vallás a fiatalokra. Ugyanis, mint Juhász Árpád fogalmaz, a geológus és a teológus között csak egy betű az eltérés…

A beszélgetés ITT megtekinthető!

#114 – A talajmegújító „csodabogár”

Miközben Amerikában és Ausztráliában már többen átálltak rá, Magyarországon nem egészen félszázan művelik „no-till” technológiával a földjüket. A szántást elhagyva, forgatás nélkül termelnek a területükön. Berend Ferenc 2011 óta saját somogyi birtokán kísérletezik vele, és mint mondja, még mindig tanulási szakaszban van. A 49 éves agrármérnököt sokan „csodabogárnak’ tartják azért, mert több ponton szembe megy a hagyományos gazdálkodással. Nem használ műtrágyát és különböző vegyszereket, így egészségesebb élelmiszert tud előállítani. Úgy fogalmaz: ennél a művelésnél gondolkozni kell a következő lépésekről, éppen ezért vannak és lehetnek hátulütői a munkájának. Mindenesetre az tény, hogy az aszályos időszakokat jobban át lehet ezzel vészelni, ugyanis a talaj jobban megtartja a vizet. A Somogyi Kószáló Farmon 2020 óta foglalkoznak állattartással is, ami a rendszer része. Ugyanis az állatok tápanyag-utánpótlással látják el a földeket.

A beszélgetés ITT megtekinthető!